تبلیغات
دانستنیها ... - آشنایی با گری كاسپارف (Garry Kasparov)
دانستنیها ...
مطالب و مقالات علمی ، پزشکی ، فرهنگی ، آموزشی و ...
بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 30 شهریور 1390
عکس گری کاسپاروف Garry Kasparov

بالاترین رتینگ کسب شده در جولای  ۱۹۹۹

رتینگ کسب شده: ۲۸۵۱

 گری کیمویچ کاسپارف  قهرمان شطرنج جهان ( ۲۰۰۰ - ۱۹۸۵) در ۱۳ آوریل ۱۹۶۳ در باکو از پدری یهودی و مادری ارمنی به دنیا آمد. او در ۱۹۸۰ به عنوان استاد بزرگی دست یافت، ۵ سال بعد با غلبه بر آناتولی کارپف قهرمان شطرنج جهان شد و تا سال ۱۹۹۳ هنگامی که به دلیل اختلاف با فدراسیون جهانی شطرنج (فیده ) مسابقه فینال قهرمانی جهان را با نایجل شورت استاد بزرگ انگلیسی خارج از حمایت فیده برگزار کرد این عنوان را در اختیار داشت. پس از آن نیز تا هنگام شکست سال ۲۰۰۰ از ولادیمیر کرامنیک دنیای شطرنج او را قهرمان واقعی این ورزش می‌شناخت.کاسپارف روز ۱۰ مارس ۲۰۰۵ کناره گیری خود را از شطرنج حرفه‌ای اعلام کرد و وارد فعالیت های سیاسی شد.

گاری كاسپارف، قهرمان جهان بازیكنى است كه تكنیك پویا، جاذبه شخصى و نتایج درخشانى كه تاكنون احراز نموده از او چهره قدرتمندى ساخته است كه مرد شماره یك همه رقابت هاى جهانى مىباشد. نام فامیل كاسپارف، وینشتین بوده است اما آنها آن را تغییر دادند براى آنكه این طور شایع شده بود كه مقامات شوروى تمایل ندارند كه ستاره جدیدشان به نظر دیگران یهودى به نظر آید.

کاسپارف با نام وینشتین در سن 11 سالگی

کاسپارف با نام وینشتین در سن 11 سالگی


 نخستین بازهایش را در سنین ۱۱-۱۰ سالگى، استعداد غیر عادى وى را نشان مىدهد؛ به گونه اى كه روزنامه گاردین پیش بینى كرد كه كاسپارف در سال ۱۹۹۰ قهرمان جهان خواهد شد. كاسپارف در كلاس مشهور بوتوینیك – جایی كه آناتولی كارپف نیز درس قهرمانى را در آنجا آموخت – آموزش دید.

در ۱۱ سالگى امتیاز خوبى در مقابل استادان بزرگ شطرنج شوروى در یك مسابقه سیمولتانه بدست آورد و بازى خوب و سنگینى در مقابل كارپف و ویكتور كورچنوى از خود ارائه داد. بعد یك دوره تنرل و پی رفت را گذراند. در سنین ۱۳ و ۱۴ سالگى دوبار در مسابقات قهرمانى زیر ۱۷ سال جهان شركت كرد و در هر دوبار ناكام شد. ماه ها از او خبرى نبود و به نظر می رسید وى نتوانست آنگونه كه از وى انتظار مىرفت توفیق یابد. اما درخشش كاسپارف در سال ۱۹۷۸ به همه چیز پاسخ داد. ابتدا كاسپارف در یك تورنمنت پرقدرت دعوتى شوروى- یادبود سوكولسكى- به پیروزى رسید سپس در یك تورنمنت سوئیس در مقابل ۶۴ تن از استادان و استادان بزرگ – كه وى را  شانس اول قهرمانى شوروى قلمداد می كردند – به برترى دست یافت.

آغاز كارش باعث جنبش و هیاهوى جهانى شد: پنجاه درصد امتیاز آورد و پولوگائوسكى كاندید عنوان قهرمانى جهان را به شیوه اى جالب با قربانى نمودن یك فیل شكست داد. بدنبال این موفقیت، فدراسیون شطرنج شوروى در تابستان ۱۹۷۹ وى را به یك تورنمنت قوى استادان بزرگ در بانجا لوكا، یوگوسلاوى، فرستاد – جائیكه او تنها فردى بود كه عنوان استادى بزرگ را نداشت. امتیاز كاسپارف در بانجا لوكا حتى از امتیاز اولیه بابی فیشر و بوریس اسپاسكى نیز در گذشت. او به ترتیب،از سطح تراز استاد بین المللى – با ۵ دوره به پایان مانده-گذشت، مقام نخست تورنمنت را با سه دوره به پایان مانده بدست آورد و عنوان استادى بزرگ را نیز كسب نمود – كه فدراسیون جهانى شطرنج امتیازى این عنوان را بالا برده بود –در حالیكه دو دور به پایان مسابقه باقیمانده بود. نتیجه درخشان او در تورنمنت به حدى بود كه اگر چنین تورنمنتى تكرار میشد كاسپارف قدرتمندانه خود را به تراز امتیاز كورچنوى رسانده و با وى مشتركاً رقباى انتخابى براى مبارزه با كارپف بر سر عنوان قهرمانى جهان میشدند.امتیازات برجسته در این رویداد تاریخى براى كاسپارف۵/۱۱ از ۱۵، سمیجكال (چكسلواكى) و آندرسون (سود) ۵/۹ پتروسیان (شوروى) ۹ امتیاز بود.

 در تابستان ۱۹۸۵ كاسپارف با كسب برترى در كوبا عنوان جوان ترین استاد بزرگ شطرنج جهان را تصاحب نمود. هنگامی كه كاسپارف هنور به شهرت نرسیده بود، بوتوینیك، مربىاش اظهار كرد " آینده شطرنج جهان در دست هاى این پسر بچه است." پیش بینى بوتوینیك در -این مورد كه كاسپارف قهرمان جهان خواهد شد – در آن روزها از طرف محافل شطرنجى با خنده روبرو شد – اما بانجالوكا دهان همه را بست.

كاسپارف گام هایش را با استوارى به زمین نهاد. او خود اظهار نمود كه رویاى قهرمانى را در سر پرورانده است، اما بر اساس اصل انتقاد از خود –كه سنت مورد دلخواه بوتوینیك بود – اعلام نمود كه فكر میكند نقطه ضعفش در دفاع و بازى با پوزیسیون هاى ساده باشد. بوتوینیك خود توضیح مىدهد "در همان سال هایى كه كاسپارف بیش از دهسال نداشت من تحت تاثیر توانایى كاسپارف در ارزیابى و تحلیل سریع واریانت هاى پیچیده بودم كه از تمایل بسیارش به سلطه كامل بر همه جوانب ناشى مىشد.

در سال هاى بعد، كاسپارف آنچه را كه براى رسیدن به پرافتخارترین جایگاهاى جهانى لازم است بدست آورد. در سال ۱۹۸۱ قهرمان شوروى شد، بازی هاى قاره اى را با پیروزى پشت سر گذاشت سپس بلیاوسكى، كورچنوى و اسمیسلف را در مسابقات انتخابى شكست داد و نامزد اصلى عنوان جهانى شد. بازى بر سر عنوان قهرمانى جهان با كارپف در سپتامبر سال ۱۹۸۴ آغاز گشت. پیروزى نصیب كسى می شد كه جلوتر از دیگرى صاحب شش پیروزى شود. كارپف در همان حال كه حریف جوانترش در جذبه غرور و اطمینان بیش از حد بخود غوطه ور بود ۰-۴ جلو افتاد.

سپس كاسپارف یك مسابقه استراتژى را آغاز كرد. او با هدف به درازا كشیدن مسابقه تا فرارسیدن فصل زمستان روسیه و از این طریق به تحلیل بردن قواى فیزیكى برجسته حریفش، به یكسرى تساوىهاى سریع تن در داد. مسابقات به گونه اى ملال آور ۱۷بار به تساوى انجامید كه براى مسابقه فینال قهرمانى خود ركوردى محسوب میشد و صداى كف زدن حضار را آهسته تر كرد و بالاخره به سوت كشیدن استهزا آمیز آنها انجامید.سرانجام كارپف دوباره به برترى دست یافت و ظاهرا ًبه اتكاى صبر و بردباریش به نتیجه ۰-۵ رسید. سپس قهرمان جهان(كارپف) دست به كارى زد كه كاسپارف بعدها آنرا "یك طرح زمخت اشتباه آمیز " نامید. رویاى آناتولى كارپف در مقام  قهرمان جهان همیشه این بود كه خود را به همان سطح امتیاز بابى فیشر یا بالاتر از آن برساند.

شهرت افسانه اى فیشر غالباً بر اثر پیروزىهاى ۰-۶ او در مقابل تایمانوف و لارسن مىباشد. و حالا كارپف نیز یك شانس پیروزى با نتیجه ۰-۶ را پیش رو داشت. از این رو كارپف به برترى امتیازش تكیه كرد و منتظر لغزشى فاحش از طرف كاسپارف شد. اما مسابقه وارد چهارمین و پنجمین ماه خود شد و قدرت كارپف تحلیل مىرفت. بعد از ۴۸ بازى بالاخره امتیاز آنها به ۱-۵ و بعد از دو شكست كارپف به ۳-۵ رسید.

 مسئولان شطرنج شوروى از نحوه ادامه مسابقه شرمنده شده بودند، و بازى را از گراند هال به هتل اسپرت نقل مكان یافت. بعد از ۴۸ بازى، فلونسیوكمپومانز، رییس فدراسیون جهانى شطرنج تصمیم جهانى و بیسابقه ى مبنى بر لغو مسابقات گرفت. وى این مساله را در یك كنفرانس جنجالى مطبوعاتى در مسكو اعلام كرد –جائیكه كارپف و كاسپارف هر دو اعلام كردند كه مىخواهند به بازى ادامه دهند. فلونسیوكمپومانز بعد از آنكه تصمیمش را مورد تایید قرار داد هر دو استاد را به مباحثه خصوصى دعوت نمود.

كارپف و كاسپارف هر یك دیگرى را مقصر قلمداد میكردند، جهان شطرنج از پایان ساختگى و كاذبى- بسیارى بر این تصور بودند كه براى رهایى كارپف از موقعیت متزلزلش ساخته شده – كه بعینه جلوى چشمش میدید مبهوت شده بود. با این همه حقیقت آن بود كه هنوز احتمال بسیار زیادى بود كه كارپف یك بازى را – قبل از آنكه كاسپارف ۳ بازى را ببرد- ببرد و سرى بعد مسابقات زیر یك فشار روانى در سال ۱۹۸۵ انجام گرفت.

كاسپارف به این نتیجه رسید كه هنوز چیزهایى هست كه او بایستى بیاموزد به یك سرى مسابقه با رقباى غربى مدعى عنوان جهانى پرداخت و خوش درخشید.

در نیمه نخست مسابقه ۱۹۸۵ (براى تعیین قهرمان جهان) كارپف در این اندیشه بود كه گویا میتواند رقیب را ناكام بگذارد اكنون ۲۴ بازى باقى مانده بود، كافى بود كارپف بتواند این ۲۴ بازى را ۱۲-۱۲ مساوى كند تا سریر قهرمانى را پیش خود نگه دارد. سرانجام امتیاز آنها در نیمه به ۵/۴ به ۵/۵ رسید، بازى بعدى از حساسیت خاصى برخوردار بود و روحیه كارپف خوب بود. اما استعداد و زیركى كاسپارف شكوفا شد و از آن لحظه همه چیز بر وفق مراد قهرمان جدید پیش رفت.

در نیمه دوم مسابقه، كاسپارف عمدتاً كنترل بازیها را در دست داشت و در حالیكه كارپف در پى جمع آورى امتیاز بود مسابقه را قدرتمندانه با یك برد در بیست و چهارمین بازى (فینال) به اتمام رساند. دوره شطرنجى اخیر كاسپارف آنچنان توام با موفقیت و پیروزى بوده است كه كمتر فرصت آنرا یافته است با مهارت هاى عجیب و قدرتمندش را علیه مقاومت هاى نا پایدار حریفانش به كار گیرد. كاسپارف مسابقات بروسلز ۱۹۸۶ را با اقتدار برنده شد، در المپیك شطرنج سال ۱۹۸۶ تیم شوروى را به مدال طلا رساند (انگلیس به مدال نقره دست یافت) و تونى مایلز را با نتیجه درخشان -۵/۵  5/0 شكست داد.

این قدرت عظیم تكنیك شطرنجى كاسپارف است كه باعث مىشود تا او كنترل استراتژیك بازى را به خوبى حفظ كرده و تنها در لحضات قطعى قریحه تاكتیكىاش را به میدان بكشاند. این بلوغ و كمال غیر عادى را از بوتوینیك نشات گرفته است.برگرفته شده از سایت گیگانیکا: http://www.hezarbareshgh.blogfa.com
طبقه بندی: زندگینامه بزرگان و مشاهیر، 
برچسب ها: گری كاسپارف، Garry Kasparov، آشنایی با گری كاسپارف، قدرتمندترین شطرنج باز جهان، شطرنج،
ارسال توسط کاوه
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی