تبلیغات
دانستنیها ... - چرا اعضای طرف راست بدن از اعضای طرف چپ بدن بزرگتر هستند؟
دانستنیها ...
مطالب و مقالات علمی ، پزشکی ، فرهنگی ، آموزشی و ...
بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 14 شهریور 1390



اگر پاهایمان را به دقت اندازه بگیریم متوجه خواهیم شد که پای راستمان کمی بزرگتر از پای چپمان است. آیا دلیل آن را می دانید؟

ساختمان بدن ما کاملاً قرینه نیست و اختلاف کوچکی بین طرف راست و چپ آن وجود دارد. اگر به دقت نگاه کنیم متوجه می شویم که سمت راست صورت ما از سمت چپ کمی بزرگتر است. همینطور طول پای راست از پای چپ کمی بیشتر و اندازه دست راست نیز کمی بیشتر از دست چپ است. قلب در طرف چپ و کبد در طرف راست بدن قرار دارد. حتی ساختمان درونی بدن نیز کاملاً قرینه نیست، به همین دلیل است که رشد استخوان های نیز کمی اختلاف وجود دارد و پای راست ما هم به همین دلیل از پای چپ بزرگتر است. اینکه ساختمان بدن ما کاملاً قرینه نیست تأثیراتی بر روی بدن می گذارد. برای مثال اگر با چشمان بسته را برویم نمی توانیم در مسیر مستقیم حرک کنیم و یک دایره را طی می کنیم این امر در حیوانات نیز صادق است.

اکنون سوال این است که چرا طرف راست بدن تکام یافته تر از طرف چپ آن است؟ اگر چه دلیل قطعی آن را نمی توان گفت اما دانشمندان بر این باورند که چون اکثر مردم در انجام کارهایشان از اعضای سمت راست بدن استفاده می کنند، به همین دلیل سمت راست بدن آنها از سمت چپ تکامل یافته تر است. ۹۶ درصد ازکل جمعیت جهان از دست راستشان بیشتر از دست چپشان استفاده می کنند و فقط ۴ درصد آنها چپ دست هستند.

استفاده از دست راست یا دست چپ توسط مغز کنترل می شود. طرف چپ مغز عملکرد اعضای طرف راست و طرف راست عملکرد اعضای طرف چپ بدن را کنترل می کند. در واقع تعداد بیشتری از مردم نیمکره چپ مغزشان تکامل یافته تر از نیمکره راست است و به همین دلیل تعداد افراد راست دست بیشتر است.





طبقه بندی: دانستنیها، 
برچسب ها: چرا اعضای طرف راست بدن از اعضای طرف چپ بدن بزرگتر هستند؟، چرا،
ارسال توسط کاوه
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی