تبلیغات
دانستنیها ... - آیا خنده بهترین پزشک است؟
دانستنیها ...
مطالب و مقالات علمی ، پزشکی ، فرهنگی ، آموزشی و ...
بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 14 تیر 1390
                                

خنده یک عکس العمل طبیعی است که در حالت تخلیه ٔ احسا س های شادی، غم، عصبانیت یا خستگی های جسمی و روحی بروز می نماید. متأسفانه بسیاری از مردم، این هدیه و موهبت الهی را که نیروی التیام بخش درد و رنج است، جلف و سبکسری می دانند و با این نوع فکرها، خود را از یک قدرت سازندهٔ خدادادی بی بهره و محروم می نمایند و در اسارت فکرهای مشوش و دردآور غوطه ور می کند، به حدی که خود را از بی خوابی و خوردن قرص های ضداسترس در رنج قرار می دهند.با پژوهش های انجام شده در کشورهای غربی و شرقی. به خصوص هندوستان به این نتیجه رسیده اند که اگر افکار، شاد باشد، گفتار هم شاد می شود. اگر گفتار، شادی بخش شود، کردار، شادکننده می شود. وقتی هم کردار، شادکننده شود، مشکل های اجتماعی خود به خود و بدون حضور قانون برطرف می شوند.

 

انسان های خوشرو افراد باشعور و بااستعدادتری هستند. ارسطو

 

رابرت پروواین (Robert Provine) عصب شناس رفتاری و پیشکسوت علم تحقیق و پژوهش خندهدرمانی می گوید: انسان نسبت به حرکت های غیرعادی خود یا دیگران با خوشرویی و خندیدن به اشتباه و رفتار غلط و غیرعادی خود یا دیگران، بسیار آموزنده و حتی در مرحلهٔ عالی آموزشی است. در حالی که متأسفانه بیشتر مردم، پس از اشتباه کردن، عصبانی می شوند!


             Robert Provine                         

جان موریل (John Morreal) فیلسوف می گوید: اولین بار خنده زمانی به وجود آمد که انسان از خطر. رهایی یافت . خنده، نشانه ٔ آرامش و اعتمادبه نفس است. انسان تنها موجودی است که می خندد. هیچ یک از حیوانات با گیاهان نمی خندند، زیرا وقتی انسان می خندد که چیزی به نظرش عجیب بیاید و خودش را خردمندتر حس کند.

خوشرویی و خنده رویی در سلامت جسم و روح اصطلاح فیزیولوژیکی خنده را ژلوتولوژی (Gelotology) می نامند. هر مغزی به دو قسمت شرقی و غربی یا راست و چپ تقسیم شده است. قسمت چپ مغز، کار آنالیز یا محاسبه ٔ کلمه های ساختاری جوک را انجام می دهد و قسمت راست مغز برای آنالیز کارهای هوشیارانه و دریافت جوک می باشد.

وقتی می خندیم، تغییرهایی در سراسر بدن به وجود می آید که سبب تحریک ماهیچه های بدن می شود. پانزده ماهیچه در صورت و در ناحیهٔ بالای گونه هستند که عمل مکانیسم خنده را انجام می دهند. این ماهیچه ها سیستم تنفسی را فعال و ورود و خروج هوای تنفسی را عادی و منظم می کنند.هنگام خندیدن، به خصوص بعد از صرف غذا، مغز ما ماده ای به نام، اندرفین (Endorphins) را در رگ های خونی ترشح می نماید که باعث روان شدن جریان خون می شود و این یک قرص ضد غلظت خون است که خداوند به ما هدیه کرده تا شادکامی خود را حفظ کنیم. امروزه آن را سیستم قدرت شفابخش طبیعی می نامند.

دکتر ویلیام فرای (Dr. William Fry) پژوهش گر و متخصص روان شناس، به این نتیجه رسیده است که خنده برای تقویت قلب و بهبود بیماری های قلبی، سیستم تنفسی، سیستم مخاطی، غده های درونی، سیستم های ماهیچه ای و سیستم اعصاب و کسانی که گردن درد و یا کمردرد دارند، بسیار مفید است.

خنده ، سبب باز شدن رگ های گرفته و تازه شدن خون در رگ ها می شود. در رفع سوء تغذیه به خصوص بعد از غذا مؤثر است.

● نقش خوشرویی و خنده رویی در جامعه

با پژوهش های انجام شده در کشورهای غربی و شرقی. به خصوص هندوستان به این نتیجه رسیده اند که اگر افکار، شاد باشد، گفتار هم شاد می شود. اگر گفتار، شادی بخش شود، کردار، شادکننده می شود. وقتی هم کردار، شادکننده شود، مشکل های اجتماعی خود به خود و بدون حضور قانون برطرف می شوند. جامعه ای که با این نوع شخصیت ها شکل بگیرد، نه تنها به ناامیدی، عصبانیت و بیچارگی عادت نمی کند، بلکه بدون شک، سرنوشت درخشانی پیدا خواهد کرد.

خوشرویی، بر استعداد و احساس ها و سلامتی کودکان تأثیر دارد. تأثیر خوشرویی و خنده در کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان، آنچنان است که امروزه برای یادگیری درس ها از روش های شادی آفرین استفاده می کنند. با خوش رویی می توان نسل آینده را شاداب تر و باهوش تر پرورش داد. هر جامعه ای که خوشرویی، خنده و شادی، شعار زندگی کردن آنان باشد، گذشت و همکاری بین آنان بیشتر است و قهرمان های ملی در این کشورها بیشتر می شود. امروزه در تولید صنایع هم از روش های شادی آفرین استفاده می کنند. در بیمارستان ها برای بیمارهای صعب العلاج و برای کاهش هزینه های بیمارستان از شرکت های ساخت برنامه های خنده دار (کمدی) یا از تجهیزات شادی آفرین استفاده می کنند.

خوشرویی و خنده رویی، راهی برای رهایی از خشم و خجالت است. کسی که تهدید می شود، اگر به خنده تمسک جوید، ریسک درگیری او به مراتب کمتر می شود.

● چه کار کنیم خوشرو و خنده رو شویم؟

خوش خلقی و خنده رویی در زندگی روزمره را باید با تمرین روش های زیر به دست آورد:

▪ احساس های منفی را به مثبت تبدیل کنیم.

▪ از چیزی که داریم، قدردانی کنیم.

▪ با روحیهٔ دیگران کنار بیابیم.

▪ با ساختار سازمانی یا سیستم کاری محیط کار کنار بیاییم.

▪ در سازگاری روحیهٔ خود با محیط کار، ابتکار عمل به خرج دهیم.

▪ از مباحثه به شدت دوری کنیم.

▪ توجه طرف مقابل را جلب نماییم.

▪ در شرایط نامعقول به دیگران کمک کنیم.

▪ به دیگران در به یاد آوردن مطلب کمک کنیم.

▪ در موارد مختلف به دیگران یاری رسانی نماییم.

▪ دیگران را تشویق نماییم.

▪ حالت تدافعی خود را کاهش دهیم.

▪ شادکامی را هدیه ای الهی بدانیم.


خندیدن، ضامن سلامتی و طول عمر


پژوهش ها نشان می دهند که خندیدن، راهی برای جلوگیری از ابتلاء به بسیاری از بیماری ها است.خنده، فشارهای زندگی روزمره را کاهش می دهد و باعث بالا رفتن کیفیت عملکرد در محیط کار می شود.خنده، بهترین دارو برای استرس بوده، باعث کاهش هورمون های استرس در بدن شده و عکس العمل بدن را به هنگام وقوع فشارهای عصبی تغییر می دهد.


به طور کلی، ما نیاز داریم بیشتر بخندیم


خندیدن، سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشیده و موجب دریافت سطح بالاتری از اکسیژن می شود.خنده، به دلیل ایجاد فعالیت فیزیکی، کل بدن را تحت تأثیر قرار داده و عاملی برای سوخت کالری و کاهش وزن اضافی نیز می باشد.براساس پژوهش های انجام شده، خندیدن در طول روز موجب پیری دیررس می شود. بنابراین، دیدن فیلم ها یا خواندن کتاب های کمدی و یا هر وسیله ای که سبب خندیدن شما در طول روز می شود، امری بسیار مفید بر حفظ سلامتی می باشد.
هم اکنون بیمارستانی ایجاد شده که بیمارهائی با دوره درمان طولانی و سخت، در آنجا بستری هستند و بدون مصرف هیچ گونه دارو، فقط در محیط شاد قرار می گیرند تا با افزایش خنده، بر بیماری خود غلبه کنند.


انواع لبخند

لبخند مؤدبانه

این لبخند، به طور معمول، هنگام احوالپرسی سریع و یا تصدیق مؤدبانهٔ چیزی به کار می رود. هیچ حرکت قابل تشخیصی در چهره دیده نمی شود و فقط گوشه های لب به سمت بالا حرکت می کنند.
لبخند حقیقی                                                                          

این لبخند هنگامی دیده می شود که تغییرهائی در رفتار ایجاد شود که نشاندهندهٔ خوشایند بودن یا لذت بردن از چیزی باشد. به همین دلیل، حقیقی نامیده می شود؛ زیرا از شادی واقعی به وجود می آید.
لبخند هیجان زده                                                                          

این لبخند شامل دو حس است هیجان و شادی ما در این حالت، لبخند حقیقی را همراه با علامت هائی مانند بالا بردن ابروها و ایجاد خطوط افقی در روی پیشانی مشاهده می کنیم.

خنده درمانی در خدمت مدیتیشن (تفکر تمرکز) و ریلکسیشن (آرامش)
کاتایوکا= تکنیک خندهٔ بدون دلیل
خنده درمانی“ یکی از بهترین روش ها مطلوب ضداضطراب در زندگی استرس زای امروزی است. این روش، قابل مقایسه با انواع دیگر راه های ایجاد آرامش و یا روش داروئی است. در درمان داروئی، شما نیاز دارید به صورت فیزیکی، افکار خود را با دنیای فیزیکی اطراف قطع کنید: در صورتی که با خندیدن، شما نمی توانید به چیز دیگری فکر کنید یعنی شما یا فکر می کنید یا می خندید: هر دو با هم انجام نمیشوند.
در سایر روش های مدیتیشن، نیاز دارید با توان زیاد یتمرکز کنید تا شما را از فکرهای ناخواسته دور کند که گفتنش ساده ولی انجامش مشکل است بنابراین، خنده درمانی، ساده ترین روش از روش های درمانی است که شما را به آرامش سریع می رساند.

▪ خنده و کاربرد آن

۱) کاهش استرس:

ـ سرحال شدن

پراکندگی عصبانیت و خشونت

۲) ایجاد محیط کاری سالم:

تنظیم تعادل در زندگی روزمره شما

۳) ارتباط مؤثر خلاقیت کاری کار به صورت لذت بخش

۴ ) مقابله با مجادله و سوءتفاهم، رفع افسردگی، درد و بیماری مزمن و کاهش فشار و ناراحتی در مواردی مانند:

ـ مشکل های زندگی زناشوئی،

ـ مدیریت کلاش و آموزش،

ـ سلامتی،

ـ روان درمانی،

ـ غصه و شکست،

ـ ترس،

ـ جنایت،

ـ مراقبت،

ـ مدیریت رفتار و ...
بنابراین، خنده مناسب و مهم برای موارد زیر است:
افرادی که می خواهند دوباره خنده و تعادل خود را به دست آورند، مجریانی که می خواهند متفاوت بیندیشند. مدیرانی که می خواهند روند کار را بدون افزایش استرس دنبال کنند، کارکنانی که دوست دارند از کار خود لذت ببرند، شرکت هائی که در تصمیم های مهم، مشتاق تماس های انسانی هستند. هر کسی که می خواهد تصمیم مهم بدون برخورد بگیرد.

در حقیقت، خنده، نوعی درمان است که ما را تشویق می کند از پدیدهٔ طبیعی فیزیولوژیکی خنده استفاده کنیم تا احساس های دردناک عصبانیت، ترس، کسالت و ... در ما کاهش یابند.

وه چه قدر این شهر ما پر سر صداست
زندگی کردن در آن پرماجراست

پس بیا با ما بخند هر صبح زود
خنده بر هر درد بی درمان دواست

باز بکن چهره خود نازنین
پارک بیا، خنده ما را ببین

صبح بیا همراه ما خنده کن
خنده گشاید گرهت از جبین

همه در پارک ملت می دویدن
صدای خنده ما را شنیدن

بیائید و بسنجید جمع ما را
شنیدن کی بود مانند دیدن 
منابع:

1.               
2.                      


طبقه بندی: دانش اجتماعی،  بهداشت و سلامت، 
برچسب ها: خنده، خندیدن، لبخند، آیا خنده بهترین پزشک است؟، Robert Provine، چه کار کنیم خوشرو و خنده رو شویم؟، خوش خلقی، خنده رویی، رابرت پروواین، جان موریل،
ارسال توسط کاوه
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

موبایل

فال حافظ

دانلود

خرید اینترنتی